Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
Για γονείς-κηδεμόνεςΓια μαθητές/τριεςΠανελλαδικές Εξετάσεις

Υποβολή αιτήσεων για το Πρόγραμμα «Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων»

Το 1ο Γενικό Λύκειο Σερρών καλεί τους γονείς /κηδεμόνες των μαθητών/τριων της Γ΄ τάξης που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το Πρόγραμμα «Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων» να υποβάλλουν τη σχετική αίτηση στο σχολείο. Το έντυπο της αίτησης βρίσκεται ΕΔΩ

Η Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων (Ε.Δ.Ε.Μ.) των μαθητών/τριών Γ΄ τάξης Λυκείου για το σχολικό έτος 2023-2024 περιλαμβάνει τα εξεταζόμενα στις πανελλαδικές εξετάσεις ειδικά μαθήματα: 1) Ελεύθερο Σχέδιο, 2) Γραμμικό Σχέδιο, 3) Γαλλικά, 4) Γερμανικά, 5) Ιταλικά, 6) Ισπανικά, 7) Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση.

Το Πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στα Σχολικά Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.). που συγκροτούνται από ομάδες όμορων Λυκείων και ορίζονται ανά Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.