Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
Εκδρομές-Επισκέψεις

8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο: Επίσκεψη στην Πομπηία

Την Κυριακή 26/11/2023, στο πλαίσιο του 8ου Ευρωπαϊκού Μαθητικού Συνεδρίου, μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο της
Πομπηίας, της πανέμορφης Ρωμαϊκής πόλη που το 79 μ.Χ., που μετά από μια έκρηξη του Βεζούβιου, ένα τεράστιο κύμα από στάχτη και ηφαιστειακά αναβλήματα την κάλυψε.
Στην Πομπηία διασώθηκαν, προστατευμένες απ’ τη φθορά του χρόνου, όλες οι πλούσιες επαύλεις, με τις πολυάριθμες τοιχογραφίες τους, η αγορά, οι πολυάριθμοι ναοί, το μικρό και το μεγάλο θέατρο, οι αψίδες, οι κρήνες, τα καταστήματα, τα ιδιωτικά σπίτια. Διασώθηκαν επίσης και λεπτομέρειες που μας δείχνουν την καθημερινή της ζωή και τον τον ξαφνικό θάνατο αυτής της πόλης.