Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Για μαθητές/τριεςΠανελλαδικές Εξετάσεις

Διαδικτυακές ενημερωτικές δράσεις στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.)

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, θα συμμετέχει στη σειρά διαδικτυακών παρουσιάσεων Σχολών και Τμημάτων Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων που διοργανώνεται κατά τον μήνα Φεβρουάριο 2024 από την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Οι μαθητές/τριες τη Γ΄ Τάξης θα παρακολουθήσουν στο χώρο του σχολείου μας επιλεγμένες θεματικές ενότητες που σχετίζονται με την Ομάδα Προσανατολισμού που ανήκουν. Μετά την παρουσίαση κάθε Τμήματος, θα δίνεται χρόνος από τους διοργανωτές για υποβολή γραπτών ερωτήσεων. Στη συνέχεια, οι παρουσιάσεις θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα των Τμημάτων των ΑΕΙ /Σχολών /Ακαδημιών. Οι παρουσιάσεις ξεκινούν τη Δευτέρα 5/2/2024 με πρόγραμμα που έχει ανακοινωθεί στους μαθητές/τριες μας.