Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
Εκδρομές-Επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη στο ιστορικό κτίριο του 1ου Γυμνασίου Σερρών 14/5/2022

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησε το τμήμα Α1 του σχολείου μας σε κτίρια αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος και κτίρια-τοπόσημα της πόλης των Σερρών, με συνοδούς καθηγητές τον φιλόλογο κ. Κωστούρο Γεώργιο και την κ. Ντίκογλου Κερασία, φιλόλογο και υποδιευθύντρια του σχολείου. .
Ξεχωριστή θέση στη δράση μας αυτή είχε η επίσκεψή μας σε ένα κτίριο που είναι άμεσα συνυφασμένο με την ιστορία του δικού μας σχολείου: το ιστορικό 1ο Γυμνάσιο Σερρών, όπου η Διευθύντρια του σχολείου, κ. Σύλια Ζέττα, μας υποδέχτηκε θερμά, μας μίλησε για την ιστορία και την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του και μας ξενάγησε φιλόξενα στους εσωτερικούς και εξωτερικούς του χώρους. Μεταξύ άλλων είχαμε τη χαρά να επισκεφθούμε και τη Βιβλιοθήκη του σχολείου, που εγκαινιάστηκε πριν από λίγες ημέρες.
Ευχαριστούμε θερμά για τη φιλόξενη υποδοχή και ευχόμαστε από καρδιάς στην κ. Ζέττα καλή δύναμη και καλή επιτυχία στο δύσκολο έργο που επιτελεί!