Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Εκδρομές-ΕπισκέψειςΕκπαιδευτικά Προγράμματα

Εθελοντική Αιμοδοσία “Δώρο Ζωής”: Πολύτιμη ενημέρωση για τους μαθητές μας (5-3-2024)

Την Τρίτη 5/3/2024 οι μαθητές/τριες του τμήματος Υγείας της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, συνοδεία των εκπαιδευτικών Αλεξοπούλου Α, Κατσαρίδου Ε. και Κώστογλου Ν. παρακολούθησαν την ενημερωτική ημερίδα με θέμα: Εθελοντική αιμοδοσία «Δώρο Ζωής». Η εκδήλωση διοργανώθηκε στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών από το τμήμα Δημόσιας Υγείας και το Κέντρο Πρόληψης Νοσημάτων του Δήμου Σερρών σε συνεργασία με το Τμήμα Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών, με στόχο την ευαισθητοποίηση για την έμπρακτη αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο και την καλλιέργεια αισθημάτων αλτρουισμού και προσφοράς. Εισηγήτριες της ενημερωτικής ημερίδας ήταν η κ. Αικατερίνη Τζιούρα Διευθύντρια Αιμοδοσίας του Γ.Ν. Σερρών και η κ. Γεωργία Μανάφη Ψυχολόγος Υγείας. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε εθελοντική αιμοδοσία και δειγματοληψία Μυελού των Οστών.
🙏Ευχαριστούμε θερμά του διοργανωτές για την πολύτιμη ενημέρωση των μαθητών/τριων μας