Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Για γονείς-κηδεμόνεςΓια εκπαιδευτικούςΓια μαθητές/τριεςΕκπαιδευτικά ΠρογράμματαΠανελλαδικές Εξετάσεις

Επαγγελματικός Προσανατολισμός: Παρουσιάσεις Σχολών και Τμημάτων Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων

Στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, το σχολείο μας συμμετείχε στη σειρά διαδικτυακών παρουσιάσεων Σχολών και Τμημάτων Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων που διοργανώθηκε κατά τον μήνα Φεβρουάριο 2024 από την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Οι μαθητές/τριες τη Γ΄ Τάξης παρακολούθησαν στο χώρο του σχολείου μας, συνοδεία εκπαιδευτικών, δυο έως τρεις επιλεγμένες θεματικές ενότητες που σχετίζονται με την Ομάδα Προσανατολισμού που ανήκουν. Μετά την παρουσίαση κάθε Τμήματος, δόθηκε χρόνος από τους διοργανωτές για υποβολή γραπτών ερωτήσεων. Οι παρουσιάσεις είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα των Τμημάτων των ΑΕΙ /Σχολών /Ακαδημιών.