Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Γενικά

Το σχολείο μας στο πρωτοποριακό πρόγραμμα της Υπηρεσίας Επιμελητών “Η δικαιοσύνη πάει σχολείο” Ανηλίκων

Την Τρίτη 20 και την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 τέσσερα τμήματα της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Σερρών. Οι επισκέψεις εντάσσονται στο πρόγραμμα «Η Δικαιοσύνη πάει σχολείο» που υλοποιείται από την Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής (Υ.Ε.Α.Κ.Α.) και έχει ως στόχο την πρόληψη της νεανικής παραβατικότητας. Αρχικά η επιμελήτρια κοινωνικής αρωγής κ. Πέτσα Β., αναφέρθηκε γενικά στις έννοιες της παράβασης και της παραβατικότητας, τις προβλεπόμενες ποινές και την ευθύνη των γονέων στην παραβατικότητα των ανηλίκων. Στη συνέχεια, η επιμελήτρια ανηλίκων κ. Χατζηβασιλείου Ε. παρουσίασε τις παραβάσεις ανηλίκων που σχετίζονται ειδικότερα με τον Κ.Ο.Κ.και τις συνέπειες που έχουν τόσο για τους ίδιους τους παραβάτες όσο και για τους γονείς τους. Στο τελευταίο μέρος πραγματοποιήθηκε «εικονική δίκη» με την καθοδήγηση των υπευθύνων και τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών. Όλοι επέδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και ενδιαφέρον για τη διαδικασία και αξιολόγησαν την εμπειρία αυτή ως σημαντικό εφόδιο για την υπόλοιπη ζωή τους.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Τόμκου Χαρίκλεια, Δημητρανόπουλος Αναστάσιος, Πούγιου Γεωργία, Αντωνιάδου Μαρία, Ασπουγαλή Ελένη, Κατσαρίδου Ελένη.