Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Για γονείς-κηδεμόνεςΓια εκπαιδευτικούςΓια μαθητές/τριεςΕκδηλώσεις

Μάθημα Συμπερίληψης στη Βιολογία και στη Φυσική Αγωγή (1ο ΓΕΛ Σερρών-Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Σερρών)

Μια πολύ ενδιαφέρουσα δράση συμπερίληψης (συνύπαρξης όλων των ατόμων στο εκπαιδευτικό περιβάλλον, χωρίς διακρίσεις) πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε ζητήματα ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, οι μαθητές/τριες μας υποδέχθηκαν μαθητές/τριες του Ε.Ε.E.Ε.Κ. (Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Κατάρτισης Σερρών) και παρακολούθησαν μαζί τους το μάθημα της Φυσικής Αγωγής και της Βιολογίας. Το μάθημα της Φυσικής Αγωγής περιλάμβανε παιγνίδι μικτών ομάδων στο μπάσκετ και αγώνες πινγκ-πονγκ ενώ το ειδικά διαμορφωμένο και ενδιαφέρον μάθημα Βιολογίας με αντικείμενο τη λειτουργία του ανθρώπινου σώματος και τη χρήση του μικροσκοπίου που πραγματοποιήθηκε από την Βιολόγο του σχολείου μας κ. Άννα Αλεξοπούλου στο αντίστοιχο εργαστήριο του σχολείου μας. Κατά την υποδοχή των μαθητών/τριών του ΕΕΕΕΚ η φιλόλογος κ. Ελένη Κατσαρίδου σε σύντομη ομιλία της αναφέρθηκε στην σημασία εξάλειψης στερεοτύπων και προκαταλήψεων στην κοινωνία μας και της αποδοχής της διαφορετικότητας.

Ευχαριστούμε θερμά το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.  Σερρών και τους εκπαιδευτικούς του κ. Μαυρουδή Μορφακίδη, κ. Βασίλη Μανάφη και κ. Καλλιόπη Γεωργιάδου για την πολύτιμη συνεργασία καθώς και τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που υποστήριξαν αυτή τη δράση.