Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
Εκδηλώσεις

“ΜΑΖΙ ΣΠΑΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ” Το σχολείο μας στη δράση για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών το σχολείο μας έστειλε το δικό του μήνυμα συμμετέχοντας στη εκδήλωση «Μαζί σπάμε τη σιωπή» που διοργάνωσε το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών και η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Δήμου Σερρών.
Κατά την έναρξη της εκδήλωσης οι μαθήτριές μας Τσεπελή Α. & Τσεπελή Μ. απήγγειλαν το ποίημα «Σημείο Αναγνωρίσεως» της Κικής Δημουλά ενώ οι μαθήτριές μας Δούκα Σ., Κηπουρού Φ., Μαλίσσοβα Ι, Σούφη Α., Πάππου Μ., φιλοτέχνησαν εικαστικά έργα τα οποία εκτέθηκαν κατά την εκδήλωση και παρουσιάστηκαν στο κοινό μέσω video που δημιουργήσαν και επένδυσαν με πρωτότυπη μουσική σύνθεση της μαθήτριας Πάσχου Ε.
Συγχαρητήρια στις μαθήτριες μας που εκπροσώπησαν το σχολείο μας και στις φιλολόγους κ. Ελένη Κατσαρίδου (που εκπροσώπησε και την Δ.ΕΠ.ΙΣ. με εναρκτήρια ομιλία) και κ. Ελένη Κίτσιου για την καθοδήγηση τους.