Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
Εκδρομές-Επισκέψεις

8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο – Απολογισμός της δράσης μας

Ένα συναρπαστικό ταξίδι στον χρόνο πραγματοποίησαν 23 μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας με συνοδούς καθηγητές τον Διευθυντή κ. Σαρηβασιλείου Χαράλαμπο και τις εκπαιδευτικούς Αλεξοπούλου Άννα και Κίτσιου Ελένη στο διάστημα 25-30/11/23 με αφορμή το 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Ρώμη,που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ιδρυμα Πολιτισμού σε συνεργασία με το Fondazione Ellenica di Cultura.. Στο συνέδριο που είχε ως θέμα “ Αθήνα-Ρώμη:Ένα μακραίωνο ταξίδι(509π.Χ ως σήμερα). Ιστορία, Πολιτισμός, Κοινωνικοί και Πολιτικοί Θεσμοί, Δημοκρατία” η ομάδα του σχολείου μας πήρε μέρος με την εργασία “ Η χρήση και η σημασία του υφάσματος και της ενδυμασίας από την αρχαία Ρώμη ως τον 21ο αιώνα. Η ιδιαίτερη περίπτωση του μεταξιού.”

Οι μαθητές μας έκαναν μία εξαίρετη και στοχεύμενη παρουσίαση με σοβαρότητα και επισημότητα σύμφωνες με την περίσταση. Η παρουσία τους στο συνέδριο τους πρόσφερε μοναδικές εμπειρίες τόσο ως συμμετέχοντες όσο και ως κοινό, καθώς τους δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσουν εργασίες άλλων σχολείων και να αλληλεπιδράσουν με μαθητές από άλλες περιοχές.

Επίσης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την εναρκτήρια ομιλία της κ. Ευθυμίου Μαρίας ,καθηγήτριας Ιστορίας του ΕΚΠΑ και να εντυπωσιαστούν από τις γνώσεις, το πάθος και τη ζωντάνια της παρουσίας της.

Παράλληλα με τις εργασίες του συνεδρίου τα παιδιά ακολούθησαν και ένα εντατικό πρόγραμμα εκπαιδευτικών επισκέψεων σε ιστορικά σημεία της Ρώμης, όπως το Κολοσσαίο, το Πάνθεον, την Φοντάνα, την εκκλησία του Αγίου Ιγνατίου ,το Βατικανό με τα Μουσεία του και τον ναό του Αγίου Πέτρου και φυσικά τις πολυσύχναστες πλατείες της Αιώνιας Πόλης. Ταξίδεψαν, ακόμη, στη Νάπολη και στην Πομπηία και ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα με τον αρχαιολογικό χώρο αλλά και τη φυσική ομορφιά του τοπίου στους πρόποδες του Βεζούβιου.

Οι μαθητές μας, επέδειξαν σε όλη τη διάρκεια του εκαπαιδευτικού ταξιδιού εξαιρετική ωριμότητα, μοναδικό ήθος, αξιοθαύμαστη πειθαρχία και συνέπεια αλλά και εντυπωσιακή φιλομάθεια, μετατρέποντας το ταξίδι σε μία ανεπανάληπτη παιδευτική εμπειρία για όλους μας.