Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
Για μαθητές/τριεςΕκδηλώσειςΣχολικός Αθλητισμός

Το άθλημα της Πάλης στο 1ο Λύκειο!

Μια εντυπωσιακή παρουσίαση του Ολυμπιακού αθλήματος της Πάλης πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου. Το άθλημα παρουσίασε ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής και Ομοσπονδιακός Τεχνικός της Πάλης κ. Ελισιάδης Χαράλαμπος με την πολύτιμη συμβολή οκτώ πρωταθλητών της Εθνικής Ομάδας και του Αθλητικού Συλλόγου Διογένης. Η παρουσίαση ξεκίνησε με αναφορά σε ιστορικά και τεχνικά στοιχεία του αθλήματος και συνεχίστηκε με επίδειξη βασικών τεχνικών και κανονισμών, στην οποία έλαβαν μέρος και μαθητές του σχολείου μας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και την παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον όλοι οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του σχολείου.
Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τον κ. Ελισιάδη και τους οκτώ πρωταθλητές της Πάλης για την εξαιρετική αυτή παρουσίαση!