Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
Για γονείς-κηδεμόνεςΓια εκπαιδευτικούςΓια μαθητές/τριεςΕκπαιδευτικά Προγράμματα

Το σχολείο μας στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «KIDS SAVE LIVES & iSAVElives FOR SCHOOLS» (1η Θεωρητική εκπαίδευση μαθητών)

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «KIDS SAVE LIVES & iSAVElives FOR SCHOOLS» του φορέα KIDS SAVE LIVES-ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ. Το Πρόγραμμα παρέχει θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση μαθητών/τριών & εκπαιδευτικών στις Πρώτες Βοήθειες και τη δυνατότητα συμμετοχής μαθητών/τριών στον Μαθητικό Διαγωνισμό ΚΑΡΠΑ ”KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024”
Στο πλαίσιο αυτού του Προγράμματος  πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023 η πρώτη δίωρη θεωρητική εκπαίδευση των μαθητών/τριών σε βασικά θέματα Πρώτων Βοηθειών.
Την θεωρητική εκπαίδευση παρακολουθήσαν 70 μαθητές/τριες της Β’ & Γ’ τάξης. Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γεώργιος Σύρπας.
Το Πρόγραμμα θα συνεχιστεί με την εκπαίδευση & πιστοποίηση εκπαιδευτικών και την πρακτική άσκηση μαθητών/τριών από εθελοντές εκπαιδευτές τους προγράμματος.