Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
Εκπαιδευτικά Προγράμματα

1η Ημέρα εκπαιδευτικής σύμπραξης σχολείων: «Η υποδοχή και η γνωριμία με τους ανθρώπους και τον τόπο τους»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ 1ου ΓΕΛ ΣΕΡΡΩΝ-ΛΥΚΕΙΟΥ HASKOVO ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ (ΗΜΕΡΑ 1η) 🇬🇷 🇧🇬
«Η υποδοχή και η γνωριμία με τους ανθρώπους και τον τόπο τους»
Η εβδομαδιαία εκπαιδευτική σύμπραξη του σχολείου μας με το Φυσικομαθηματικό Λύκειο της πόλης Χάσκοβο Βουλγαρίας (Natural Sciences and Mathematics High School “Acad. B. Petkanchin”) ξεκίνησε με τη ζεστή υποδοχή των επισκεπτών στην κεντρική πύλη του σχολείου μας. Ακολούθησαν συναντήσεις γνωριμίας με τον Σύλλογο Διδασκόντων και με τους μαθητές/τριες μας και ξενάγηση των επισκεπτών στις υποδομές του σχολείου μας.
Στη συνέχεια, στο κεντρικό αμφιθέατρο μαθητές/τριες των δυο σχολείων παρουσίασαν το σχολείο τους και τις ομορφιές του τόπου τους.
Το πρόγραμμα της 1ης ημέρας έκλεισε με ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς, που χόρεψαν τόσο οι μαθητές μας όσο και οι φιλοξενούμενοι μαθητές/τριες αλλά και με μουσική & τραγούδια από την μαθητική ομάδα της σχολικής γιορτής της 25ης Μαρτίου!