Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
Εκδρομές-ΕπισκέψειςΕκπαιδευτικά Προγράμματα

2η Ημέρα εκπαιδευτικής σύμπραξης σχολείων: «Επίσκεψη στα Ερευνητικά Εργαστήρια του ΤΕΦΑΑ Σερρών»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ 1ου ΓΕΛ ΣΕΡΡΩΝ-ΛΥΚΕΙΟΥ HASKOVO ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ (ΗΜΕΡΑ 2η) 🇬🇷 🇧🇬
«Επίσκεψη στα Ερευνητικά Εργαστήρια του ΤΕΦΑΑ Σερρών»
Την 2η ημέρα της εκπαιδευτικής σύμπραξης με το Natural Sciences and Mathematics High School “Acad. B. Petkanchin” Haskovo οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί των δυο σχολείων επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών. Εκεί, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη λειτουργία του Τμήματος και να ξεναγηθούν στις αίθουσες, στη γραμματεία, στη νησίδα υπολογιστών και στα τρία ερευνητικά εργαστήρια α) Προσαρμοσμένης Φυσικής Αγωγής β) Αθλητιατρικής, Φυσιολογίας και Βιοχημείας και γ) Νευρομηχανικής της Άσκησης και του Αθλητισμού.
🙏Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συντελεστές του ΤΕΦΑΑ Σερρών για τη φιλοξενία, την εξαιρετική παρουσίαση και ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του Τμήματος.
Ιδιαίτερα, τον Πρόεδρο Καθηγητή κ. Μιχάλη Νικολαΐδη και την Αντιπρόεδρο Καθηγήτρια κ. Φωτεινή Αραμπατζή για την υποδοχή, την Αν. Καθηγήτρια κ. Νόνη Καταρτζή και τους συνεργάτες για την επιμέλεια της ξενάγησης, τους Δ/ντες των Εργαστηρίων Καθηγητές κ. Χριστίνα Ευαγγελινού, κ. Ιωάννη Βράμπα και κ. Ελευθέριο Κέλλη καθώς και τους συνεργάτες τους για την φιλοξενία, την ενημέρωση και τις δραστηριότητες για τους μαθητές μας, την καθηγήτρια κ. Κωνσταντίνα Δίπλα για τη φιλοξενία στην αίθουσα του Μεταπτυχιακού και την Γραμματέα του Τμήματος κ. Δήμητρα Γκιμπιρίτη για την ενημέρωσή μας στη Γραμματεία του Τμήματος.
Το Τμήμα Φυσικής Αγωγής της πόλης μας, συγκαταλέγεται στα καλύτερα διεθνώς, και η επίσκεψή μας σε αυτό ήταν μια πολύτιμη εμπειρία τόσο για τους μαθητές μας όσο και για τους επισκέπτες μας από το Λύκειο του Haskovo!