Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
Εκπαιδευτικά ΠρογράμματαΣχολικός Αθλητισμός

4η Ημέρα εκπαιδευτικής σύμπραξης σχολείων «Ο Αθλητισμός, ο Πολιτισμός και η …Χημεία μας ενώνουν!»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ 1ου ΓΕΛ ΣΕΡΡΩΝ – ΛΥΚΕΙΟΥ HASKOVO ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ (ΗΜΕΡΑ 4η) 🇬🇷 🇧🇬
«Ο Αθλητισμός, ο Πολιτισμός και η …Χημεία μας ενώνουν!»
Η Σύμπραξη του σχολείου μας με το Natural Sciences and Mathematics High School “Acad. B. Petkanchin” Haskovo συνεχίστηκε αθλητικά ⛹️‍♀️ , πολιτιστικά 🎼 και .. Χημικά ⚗️με δραστηριότητές που πραγματοποιήθηκαν στο 1ο ΓΕΛ.
Το Πρόγραμμα της 4ης Ημέρας περιλάμβανε αγώνες Βόλεϊ, Μπάσκετ και Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης στις οποίες συμμετείχαν μικτές ομάδες μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών των δυο σχολείων. Το αθλητικό Πρόγραμμα επιμελήθηκαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας Χρήστος Παλάζης και Λάζαρος Κυριακού σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής του Λυκείου Haskovo. Στο τέλος της 4ης ημέρας επίσης, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μουσική και τραγούδια της γειτονικής χώρας που ερμήνευσε στο αμφιθέατρο μαθήτρια του φιλοξενούμενου σχολείου!
Στο ξεκίνημα της 5ης ημέρας πραγματοποιήθηκε ένα πρωτότυπο και πολύ ενδιαφέρον μάθημα Χημειο-Orienteering (Συνδυασμός γνώσεων Χημείας με ικανότητα Προσανατολισμού στο χώρο). Στο μάθημα που σχεδίασε και επιμελήθηκε η Χημικός του σχολείου μας κ. Ευαγγελία Τζίκα, συμμετείχαν, με πολύ ενδιαφέρον, τόσο οι μαθητές μας όσο και οι μαθητές του φιλοξενούμενου σχολείου της Βουλγαρίας!
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ