Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
Εκδρομές-ΕπισκέψειςΕκπαιδευτικά Προγράμματα

3η Ημέρα εκπαιδευτικής σύμπραξης σχολείων «Επίσκεψη στο Κέντρο Θεραπευτικής Ιππασίας Σερρών και στο Λαογραφικό Μουσείο Νέου Σκοπού»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ 1ου ΓΕΛ ΣΕΡΡΩΝ-ΛΥΚΕΙΟΥ HASKOVO ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ (ΗΜΕΡΑ 3η) 🇬🇷 🇧🇬
Την 3η ημέρα της εβδομαδιαίας σύμπραξης του σχολείου μας με το Natural Sciences and Mathematics High School “Acad. B. Petkanchin” Haskovo μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί των δυο σχολείων είχαν την ευκαιρία να γνωρίζουν το σημαντικό έργο των εθελοντών του ΚΕ.Θ.Ι.Σ. Σερρών και να ξεναγηθούν στο Λαογραφικό Μουσείο Νέου Σκοπού.
Την ξενάγηση και ενημέρωση στο πάντα φιλόξενο ΚΕ.Θ.Ι.Σ. ανέλαβε η Ψυχολόγος κ. Κόπανου Ιωάννα με τους συνεργάτες του Κέντρου, οι οποίοι αναφέρθηκαν στο διαχρονικό και διεθνώς γνωστό έργο του Κέντρου και στην αξία της θεραπευτικής ιππασίας σε άτομα με αναπηρία. Ευτυχής συγκυρία ήταν η ταυτόχρονη παρουσία των μαθητών του ΕΕΕΕΚ Σερρών στο Κέντρο καθώς και η ενημέρωση των μαθητών από τον πεταλωτή των αλόγων και η παρακολούθηση της δουλειάς του!
Ακολούθησε επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Νέου Σκοπού και ξενάγηση από τον Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας κ. Χρήστο Χαμάλη και τους συνεργάτες του. Το Λαογραφικό Μουσείο είναι ένα από τα πλέον οργανωμένα της περιοχής μας, με πολλά εκθέματα που αναδεικνύουν την ιστορία του τόπου και των ανθρώπων του.
🙏Ευχαριστούμε θερμά για τη φιλοξενία και την ενημέρωση την ψυχή του ΚΕ.Θ.Ι.Σ. κ. Μαρία Λίγκα, την ψυχολόγο κ. Ιωάννα Κόπανου και όλους τους συνεργάτες τους στο Κέντρο.
🙏Ευχαριστούμε θερμά τον φιλόξενο Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Νέου Σκοπού κ. Χρήστο Χαμάλη για την ξενάγηση στο Μουσείο καθώς και όλους τους συνεργάτες του στον Δήμο Εμμανουήλ Παππά!