Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Βραδιά αστροπαρατήρησης από τον Όμιλο Αστρονομίας τους σχολείου μας

⭐️🔭  Μια διαφορετική βιωματική δράση πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του σχολείου μας το βράδυ της Παρασκευής 1/4/2024. Ο Όμιλος Αστρονομίας του σχολείου μας, με υπεύθυνο τον κ. Ευάγγελο Πλάκα Μαθηματικό, διοργάνωσε βραδιά αστροπαρατήρησης. Με σύμμαχο τον καθαρό ουρανό, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν πλανήτες και αστερισμούς με τη χρήση τριών τηλεσκοπίων αλλά και να ασχοληθούν με την ρύθμισή τους προκειμένου να είναι ορατοί οι πλανήτες στον προσοφθάλμιο φακό.
Στην προσπάθεια αυτή, σημαντική ήταν η βοήθεια των μαθητών μας που διέθεσαν δυο τηλεσκόπια και του κ. Γιώργου Λεμπέση που αφενός διέθεσε ένα τηλεσκόπιο για τη δράση αυτή και αφετέρου προσέφερε τις γνώσεις του στους μαθητές μας. Τους ευχαριστούμε θερμά!