Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Για γονείς-κηδεμόνεςΓια εκπαιδευτικούςΓια μαθητές/τριεςΕκδρομές-ΕπισκέψειςΕκπαιδευτικά Προγράμματα

Ένα βιωματικό μάθημα Ιστορίας στην έκθεση για την Μικρασιατική Καταστροφή “Σήκω ψυχή μου”

Με αφορμή τη σχετική ενότητα του σχολικού βιβλίου της Γ΄ Λυκείου Ανθρωπιστικής Κατεύθυνσης για τη Μικρασιατική Καταστροφή και το Προσφυγικό ζήτημα το σχολείο μας επισκέφθηκε την έκθεση με τίτλο «Σήκω ψυχή μου: Έκθεση για τις μουσικές των προσφύγων του ’22» που διοργανώθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σερρών από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Περιφερειακή Ενότητα Σερρών, την Εφορεία Αρχαιοτήτων Σερρών και το Λύκειον των Ελληνίδων Σερρών. Οι μαθητές/τριές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και συζήτησαν με την υπεύθυνη του Λυκείου Ελληνίδων κα Καμπούρη Ελένη η οποία τους ξενάγησε μέσα από φωτογραφικό και οπτικοακουστικό υλικό. Καινοτομία στον τρόπο οργάνωσης της έκθεσης ήταν ότι το τραγούδι συνόδευε κάθε χρονική στιγμή της ζωής των προσφύγων από την αρχική πατρίδα τους μέχρι τον μόνιμο τόπο εγκατάστασής τους στον Ελλαδικό χώρο. Οι σκέψεις και τα συναισθήματα μετέφεραν νοερά όλους τους επισκέπτες στη Σμύρνη, την Ιωνία, την Καππαδοκία, τον Πόντο, την Κωνσταντινούπολη, την Προποντίδα και την Ανατολική Ρωμυλία πριν από το 1922. Οι εντυπώσεις πολλές, καθώς μέσα από τη βιωματική μάθηση η γνώση της ιστορίας και του παρελθόντος γίνεται πιο εύκολη και πιο ενδιαφέρουσα.
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί για τη δράση οι φιλόλογοι: Αντωνιάδου Μαρία, Τσακιράκη Αντωνία, Κατσαρίδου Ελένη.